GÜMRÜKLER MUHAFAZA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Dereköy Sınır Kapısında 45 Papağan ele geçirildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı Gümrük Muhafaza Ekiplerince, Dereköy Sınır Kapısı’nda bez kılıflara ve çorap içerisine gizlenerek ülkeye sokulmaya çalışılan 45 adet sultan cinsi papağan ele geçirildi.

ÇORABIN İÇİNDEN PAPAĞAN ÇIKTI
Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı Gümrük Muhafaza Ekiplerince, Dereköy Sınır Kapısı’nda bez kılıflara ve çorap içerisine gizlenerek ülkeye sokulmaya çalışılan 45 adet sultan cinsi papağan ele geçirildi.  
 
Bulgaristan’dan Türkiye’ye giriş yapmak üzere Dereköy Sınır Kapısı’na gelen, sürücülüğünü Bulgar uyruklu D.D.’nin yaptığı yabancı plakalı otomobil, gümrük muhafaza ekiplerince kontrole tabi tutuldu. Kontrol öncesinde, sürücüye gümrüğe tabi eşyası olup olmadığı soruldu. Gümrüğe tabi eşyası olmadığını beyan eden sürücünün aşırı tedirgin tavırlarından şüphelenen ekipler, aracın ve içerisindeki bagajların detaylı aramasının yapılmasını kararlaştırdı.
 
Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğüne bağlı Dereköy Bölge Amirliği personelince yapılan aramada, aracın arka kapı içlerinde ve bagajında 45 adet sultan papağanı ele geçirildi.
 
SES ÇIKARMASIN DİYE SARMIŞLAR
Papağanları ses çıkarmaması için bez kılıflara ve çorabın içine gizleyerek getiren D.D. ifadesinde, papağanları Bulgaristan’dan ucuza aldığını ve Türkiye’de satışa çıkaracağını itiraf etti. Olayda ele geçirilen papağanlar, gümrük muhafaza ekiplerince Kırklareli Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğüne teslim edildi. Kaçak eşya taşımasında kullanılan araca el konulurken araç sürücüsü hakkında Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında “eşyayı gümrük işlemlerine tabi tutmadan ülkeye sokmak” suçundan yasal işlem başlatıldı.
 
SON DÖNEMDE GÜMRÜĞE 4 BİN 107 ADET CANLI HAYVAN TAKILDI
Gümrük mevzuatına göre ülkeye evcil hayvan getirmek serbest; ancak belirli sayının üzerinde getirilmek istendiğinde, gümrük idaresine beyan edilmesi gerekmekte. Aksi halde, evcil hayvanı ticari amaçla ülkeye getiren kişiler hakkında Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na muhalefetten yasal işlem başlatılıyor. Bu kapsamda,  2017 başından bu yana 4 bin yavru kaplumbağa, 42 kedi, 20 güvercin ve son yakalama ile birlikte 45 adet papağan gümrüğe takıldı. Canlı hayvanları gümrük kontrolü olmaksızın ülkeye sokmaya çalışanlar 15 kişi hakkında cezai işlem uygulandı.