Esrarı Çıtalara Zulalamışlar

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı gümrük muhafaza ekipleri teknik cihazları ve dedektör köpekleriyle uyuşturucu tacirlerine nefes aldırmıyor. Ekiplerce Kapıkule’de boş bir TIR’da yapılan aramada piyasa değeri 1 milyon 750 bin TL olan 116,5 kilo esrar ele geçirildi.

Sırbistan’dan yola çıkarak Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye giriş yapmak üzere Kapıkule Gümrük Kapısına gelen Sırbistan plakalı boş TIR, Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelince riskli değerlendirilerek x-ray taramasına sevk edildi.
 
Konusunda uzman x-ray operatörlerince gerçekleştirilen taramada dorsenin kenar kısımlarında şüpheli yoğunluk farkı tespit edilen noktalar işaretlendi ve araç detaylı olarak aranmak üzere gümrük muhafaza personeli refakatinde arama hangarına alındı. TIR öncelikle uyuşturucu gizlenmiş olması ihtimaline karşın narkotik dedektör köpek Benga ile arandı ve köpeğin dorsenin kenar kısmında bulunan tahta çıtalara aşırı tepki verdiği gözlemlendi.  Bunun üzerine gümrük muhafaza memurlarınca dorse üzerinde bulunan brandayı sabitlemek amacıyla kullanılan çıtalar yerinden sökülerek kenarlarından kırıldığında tahtalarının içinin oyulduğu ve oluşturulan boşluklara paketler gizlendiği ortaya çıktı.
 
Çıtaların içinden çıkarılan paketlerden alınan numune, uyuşturucu test kitine yüklendiğinde maddeden esrar uyarısı alındı. Yapılan sayım ve tartım sonucunda ülkeye sokulmaya çalışılan piyasa değeri 1 milyon 750 bin TL olan 116,5 kilo esrar gümrük muhafaza personelince yakalandı.
 
Konu hakkında bilgilendirilen Edirne Cumhuriyet Başsavcılığından alınan talimat üzerine araç sürücüsü Sırbistan uyruklu I.E. isimli şahıs gözaltına alınarak yakalanan uyuşturucuya ve TIR’a el konuldu. Olay hakkında başlatılan soruşturma Savcılık nezdinde devam etmektedir.