GÜMRÜKLER MUHAFAZA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

HAYDARPAŞA LİMANINDA 500 BİN PAKET KAÇAK SİGARA ELE GEÇİRİLDİ

Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı gümrük muhafaza ekiplerce bir yatta yapılan aramada 500 bin paket kaçak sigara ele geçirildi.

İSTANBUL BOĞAZINDA KAÇAK SİGARA OPERASYONU
Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı gümrük muhafaza ekiplerce bir yatta yapılan aramada 500 bin paket kaçak sigara ele geçirildi.
 
DEVRİYE EKİBİNCE MÜDAHALE EDİLDİ
İstanbul Deniz Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce yürütülen istihbari çalışma neticesinde, Ataköy Marinada bağlı bulunan Amerika Birleşik Devletleri bayraklı “Mylife” isimli motoryatın sigara kaçakçılığında kullanıldığı tespit edildi. Yatın kısa bir süre önce yakıt alarak hareket ettiği bilgisine ulaşan ani müdahale ekipleri devriye planlayarak şüpheli yata ulaşmak için derhal harekete geçti.
 
Gece saat 02.00 sularında GMR 413 Fatih isimli motorbot ile hareket eden gümrük muhafaza ekipleri, yaklaşık yirmi dakika sonra İstanbul Boğazı girişinde şüpheli yata ulaştı ve yatı takibe aldı. Gerekli incelemenin yapılması için Yenikapı açıklarında yatı durduran ekipler, taşıtı uygun bir mahale çekerek demirletti. Gemi Arama Timlerince yapılan aramada, yatın yaşam mahalli kısmının tamamen yabancı marka sigara ile dolu olduğu ve yatta kaptan dahil 3’ü Suriye uyruklu, 4’ü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı toplam 7 kişi bulunduğu tespit edildi.
 
SİGARALAR AÇIKTA SEYREDEN BİR GEMİDEN YÜKLENMİŞ
Kaçak sigaraların kaynağının ve diğer şüphelilerin ortaya çıkarılması için yat kaptanını sorguya alan İstanbul Deniz Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, sigaraların 50 mil açıkta bir gemiden yüklendiğini tespit etti. Motorbotlar vasıtasıyla Haydarpaşa Limanına yanaştırılan yatta inceleme devam ederken ele geçirilen kaçak sigaranın yaklaşık 500 bin paket olduğu belirlendi. Olaya ilişkin soruşturma devam ediyor