GÜMRÜKLER MUHAFAZA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Kargoyla uyuşturucu sevkiyatına geçit verilmiyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, genellikle posta ve kargo yoluyla yabancı ülkelerden Türkiye'ye getirilmeye çalışıldığı tespit edilen yeni nesil uyuşturucu maddelerin kaçakçılığıyla etkin mücadele ediyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, genellikle posta ve kargo yoluyla yabancı ülkelerden Türkiye'ye getirilmeye çalışıldığı tespit edilen yeni nesil uyuşturucu maddelerin kaçakçılığıyla etkin mücadele ediyor.

Yurt dışından Türkiye'ye gelen riskli posta ve kargoları X-Ray taramasından geçiren ekipler, narkotik dedektör köpeklerle denetimler gerçekleştiriyor.

Son dönemde yapılan denetimlerde, farklı gönderiler içerisinde toplam 5 kilo 643 gram, kamuoyunda Bonzai olarak bilinen ve bir tür sentetik uyuşturucu olan Sentetik Kannabinoid maddesi, 14 kg Esrar, 11 kg GBL (Gamma Butirolaktan), 17 bin 760 adet ve 4 kilo 400 gram toz halinde kaçak ilaç ve halüsinojenik etkiye sahip olan 270 gram "Psilosin" maddesi ele geçirildi
Gümrük kapılarında posta ve kargo yoluyla yabancı ülkelerden Türkiye'ye getirilmeye çalışıldığı tespit edilen sentetik uyuşturucu kaçakçılığıyla etkin mücadele ediliyor.
AA muhabirinin Gümrük ve Ticaret Bakanlığından derlediği bilgiye göre, Bakanlık, teröre ve organize suç örgütlerine finansman sağlaması, Türkiye'nin geleceği olan gençleri hedef alması ve toplumun huzur ve sükûnuna zarar vermesi nedeniyle uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadeleyi büyük bir ciddiyetle sürdürüyor.
Yatırımların önemli bir kısmını da bu maddelerin kaçakçılığıyla mücadele etmek üzere kullanan Bakanlık, uyuşturucu madde kaçakçılığının genellikle sınır aşan bir suç olması ve birden fazla ülkede bağlantı gerektirmesi nedeniyle bu maddelerin kaçakçılığında ulusal ve uluslararası işbirliği ve operasyonlara da ağırlık veriyor.
Gümrük kapılarında, uyuşturucu madde kaçakçılığında kullanılan yöntem ve rota değişikliklerini yakından takip eden uzman ekipler, yeni trendleri analiz edip çeşitli güvenlik önlemleri geliştiriyor.
Coğrafi konumu itibariyle uyuşturucu madde kaçakçılığı açısından oldukça riskli bir konumda bulunan Türkiye, pek çok uyuşturucu türünde ana üretim bölgeleriyle uyuşturucu pazarları arasında yer alması sebebiyle çift yönlü bir uyuşturucu trafiğine maruz kalıyor.
- Eylem planı hazırlandı
Yapılan analiz ve tespitlerde, sentetik uyuşturucuların genellikle posta ve kargo yolu ile yabancı ülkelerden Türkiye'ye getirilmeye çalışıldığı tespit edildi. Bu kapsamda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından, sentetik uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele amacıyla bir eylem planı hazırlandı.
Eylem planı kapsamında, yurt dışından Türkiye'ye gelen ve riskli olduğu değerlendirilen posta ve kargolar, x-ray taramasından geçirilmeye başlandı. Gezici birimler kurularak narkotik dedektör köpeklerin de kullanıldığı ayrıntılı denetimlere başlandı.
Bakanlığın uyuşturucu madde kaçakçılığıyla mücadele politikası uyarınca, uyuşturucu madde kaçakçılığı açısından riskli konumda bulunan tüm kara, hava, deniz hudut kapıları ile posta ve kargo işleme merkezleri gelişmiş teknolojik cihazlar ve narkotik dedektör köpekler başta olmak üzere yardımcı ekipmanlarla donatıldı, eğitimli ve uzman personelle takviye edildi.
- Denetimlerde yakalanan uyuşturucular
Bakanlığın merkez narkotik ve operasyon birimlerinin de katılımıyla İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince son dönemde yapılan denetimlerde, farklı gönderiler içerisinde toplam 5 kilo 643 gram kamuoyunda Bonzai olarak bilinen ve bir tür sentetik uyuşturucu olan Sentetik Kannabinoid maddesi, 14 kg. esrar, 11 kg. GBL (Gamma Butirolaktan), 17 bin 760 adet ve 4 kilo 400 gram toz halinde kaçak ilaç ve halüsinojenik etkiye sahip olan 270 gram "Psilosin" maddesi ele geçirildi.
- 4 ayda yakalanan uyuşturucu 6 tonu aştı
Ülke genelinde uyuşturucu ile mücadele kapsamında gerçekleştirilen başarılı operasyonlar sonucunda, 2015'te 2 ton 689 kilo olan yakalama miktarı, 2016 yılında yüzde 30 artışla, 3 ton 426 kiloya yükseldi. 2015'te 206 milyon lira değerinde uyuşturucu yakalanmış iken bu değer 2016'da yüzde 16 artışla 236 milyon liraya ulaştı. Uyuşturucu yakalamaları 2017'de de artan bir ivme göstermeye devam ediyor. Yılın ilk dört ayında, başta eroin, esrar, afyon sakızı, ecstasy ve captagon olmak üzere gümrük muhafaza ekipleri tarafından yakalanan uyuşturucu miktarı 6 tonu aştı. Yakalanan uyuşturucunun piyasa değeri ise yaklaşık 407 milyon TL.