GÜMRÜKLER MUHAFAZA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

MERSİN’DE KAÇAK CEP TELEFONU OPERASYONU

Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı Gümrük Muhafaza Ekiplerince, Mersin’de bir Tır’da yapılan aramada, 4 Milyon 500 Bin TL değerinde 1.500 adet kaçak cep telefonu ele geçirildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı Gümrük Muhafaza Ekiplerince, Mersin’de bir Tır’da yapılan aramada, 4 Milyon 500 Bin TL değerinde 1.500 adet kaçak cep telefonu ele geçirildi.
 
IRAK’TAN GİRİŞ YAPTI
Habur Sınır Kapısı’ndan ülkeye giriş yapan Mersin Gümrük Müdürlüğüne sevk edilen cep telefonu yüklü Tır’da bulunan eşyanın, kullanılmış telefonlar ile değiştirildiğine ilişkin alınan ihbar, Orta Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğüne bağlı Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerini harekete geçirdi. Tır, limana varmasının ardından derhal X-Ray taramasına sevk edildi.
 
X-Ray taramasından sonra, telefonların orijinal olup olmadığının tespiti için eşyanın detaylı incelemesinin yapılması kararlaştırıldı. Yapılan tespit sonucunda, eşyanın ambalajlarının açılmış olduğu, bazı telefonların kâğıtla sarıldığı, bazılarının ise zarf içerisine koyulduğu görüldü.
 
TOPLATILAN TELEFONLARLA DEĞİŞTİRDİLER
Konuya ilişkin olarak, Tır’ın ülkeye giriş yaptığı Habur Sınır Kapısı ile irtibata geçen Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, eşyanın ilk muayenesinde “orijinal” olarak tespit edildiği bilgisini edindi. Akabinde, eşyanın ülkeye girişinde yapılan X-Ray taraması ile Mersin’de yapılan taramaya ilişkin imajlar karşılaştırıldı ve iki görüntünün birbirinden farklı olduğu tespit edildi. Görüntülerdeki farklılık ve eşyanın ambalajının açılmış olması, orijinal telefonların ülkede bırakılmış olma ihtimalini güçlendirirken, bilirkişi marifeti ile yapılan inceleme sonucu, ele geçirilen telefonların kullanılmış olduğu kesinleşti. Yapılan incelemede, eşyanın son dönemde üretim hatası sebebiyle toplatılan cep telefonlarından olduğu tespit edildi. Ortaya çıkarılan kaçakçılığın yaklaşık 4 milyon 500 bin TL olduğu bildirildi.
 
 
 
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı Mersin Bölge Müdürlüğü ile irtibata geçen gümrük muhafaza ekipleri, telefonların bazılarının halihazırda Türkiye’de kayıtlı olduğunu tespit etti. Olaya ilişkin soruşturma Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde devam ediyor.