GÜMRÜKLER MUHAFAZA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

SÜLÜK KAÇAKÇISI BİR KEZ DAHA GÜMRÜĞE TAKILDI

Gümrük Muhafaza Ekiplerince yapılan risk analizi sonucu kontrole tabi tutuldu. Şahsın beraberindeki üç adet valizde yapılan aramada, tül çoraplar içerisine gizlenmiş tam 62 bin 500 adet tıbbi sülük ele geçirildi.

05.05.2017 günü saat 11.30 sularında Bükreş/Romanya’dan Türkiye’ye giriş yapmak üzere Atatürk Havalimanı’na gelen Türk vatandaşı K.E., gümrüğe tabi eşyam yok anlamına gelen yeşil hattı geçtikten sonra Gümrük Muhafaza Ekiplerince yapılan risk analizi sonucu kontrole tabi tutuldu. Şahsın beraberindeki üç adet valizde yapılan aramada, tül çoraplar içerisine gizlenmiş tam 62 bin 500 adet tıbbi sülük ele geçirildi.
 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Varış Öncesi Yolcu Bildirim Sistemi sayesinde kaçakçılık açısından riskli yolcular, uçak havalimanına inmeden tespit ediliyor. Uçağın geldiği ülke, bagaj ağırlığı, yolcunun yaşı gibi birçok risk profili bulunan sistem, Bakanlığın Kaçakçılık Bilgi Bankası Programı’na da entegre olarak çalışıyor. Bu sayede, sistem,  adı daha önce kaçakçılık vakalarına karışan kişilerin ülkeye giriş yapacakları esnada anında  tespit edilmesine imkan tanıyor. 
 
Bu kapsamda, daha önce Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda bir otomobile gizlediği tıbbi sülükleri ülkeye sokmaya çalışırken iki defa gümrük muhafaza ekiplerince yakalanan K.E., bu defa da havayolunu denedi; ancak yine yakalanmaktan kurtulamadı. K.E’nin 5 Mayıs günü Romanya uçağı ile ülkeye giriş yapacağını tespit eden İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, şahsı gümrüğe tabi eşyam yok anlamına gelen yeşil hattan geçmesinin ardından gümrük kontrolüne tabi tuttu. Bagajların X-ray taramasında şüpheli yoğunluk tespit eden ekipler, bagajların açılarak aranmasına karar verdi. Ortaya çıkan görüntü, ekipleri hayrete düşürdü. 
 
Valizlerin tamamında, alternatif tıpta kullanılacağı tahmin edilen, ağırlığı tam 83 kilo olan 62 bin 500 adet sülük ele geçirildi. Sülüklerin yarı dondurulmuş halde, 70 adet tül çorabın içerisine gizlenerek getirildiği tespit edildi.
 
Şahıs hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na muhalefetten soruşturma başlatılırken, yakalanan sülükler gerekli inceleme yapılmak üzere  İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne teslim edildi.