Dedektör Köpekler

Narkotik Dedektör Köpekleri; ilk kez 1998 yılında Teşkilatımızda kullanılmaya başlanmıştır. Kullanılmaya başlandığı bu tarihten itibaren gerçekleştirilen uyuşturucu madde yakalamaları değerlendirildiğinde, diğer kaçakçılık türleri ile mücadele amacıyla dedektör köpek çeşitliliğinin arttırılması, Bakanlığımızın temel politikalarından biri haline gelmiş bulunmaktadır.

Ulusal güvenlik boyutu da dâhil yasadışı silah, bomba, patlayıcı vb. gibi madde trafiğinin önüne geçmek amacıyla, 2010 yılının ikinci yarısından itibaren Silah-Mühimmat/Patlayıcı Dedektör Köpekleri 2010 yılı uygun görülen sınır kapılarımızda görev yapmaktadır.

Ülkemizde büyük mali kayıplara yol açan çay ve tütün kaçakçılığı ile mücadele etmek amacı ile Türkiye’de ilk kez Çay-Tütün Dedektör Köpekleri eğitilerek 2010 Kasım ayından itibaren uygun görülen sınır kapılarımızda görev yapmaya başlamışlardır.

Bakanlık dedektör köpek kapasitesini sürekli arttırmakla beraber kaçakçılıkla daha da etkin mücadele edilebilmesi için kendi bünyesinde Köpek Eğitim Merkezi kurma çalışmaları devam etmektedir.